Show Winners

 

Year Judge Dog Challenge   Bitch Challenge   RUBIS if not CC winner
2016 Mr D McAlister (Qld) Ch Lochrin Leonardo (Barclay)   Ch Craigend Royal Sceptre (Smith) BIS Monterrez Magic Happens (Cruse/Curwen)
2015 Mr W Lewis (NSW) Sup Ch Emeraldcity Burley Griffin (Loft/Miller)   Koterana Tumau (Saulbrey) BIS Towseytyke Bring a Plate
2014 Ms R Parker-Tucker Ch Collessie Archiduc Josef (Costello/Seery) BIS Ch Koterana Whakatangi (Saulbrey) RUBIS  
2013 Mr I Shaw (Scotland) Ch Koterana Hadlee (Loft/Miller) BIS Ch Joymont Lady Gaga (Scotton)   Abbeycairn One Moment Please  (Davies /Wright)
2012 Mr D Hyde Ch Collessie Archduc Josef RUBIS Ch Kalan Luzianne (Wangler) BIS  
2011 Ms S Stenroos(Fin) Ch Emeraldcity Mark of Zorro (Mansfield) BIS Joymont Star Saphire (Scotton) RUBIS  
2010 Mrs L Donohue (NSW) Ch Kalan Kingfisher (Wangler)  
ENG & AUST Ch Uniquecottage Glengettie (IMP UK) (Wangler)
BIS Craigend Candastine (Bartram) RUBIS
2009 Mrs D Hyde (ACT) Ch Craigend Wallabalooa (Saulbrey)   Ch Craigend Candlebark (Bartram) BIS
ENG & AUST Ch Uniquecottage Glengettie (IMP UK) RUBIS(Wangler)
2008 Mrs A Baxter (Vic)
Ch Craigend Wallabalooa (Saulbrey)
RUBIS
ENG & AUST CH Uniquecottage Glengettie (IMP UK) (Wangler)
BIS  
2007 Mrs O Black (NSW) Gr Ch Joymont Gold Nugget (Griffin/Scotton) BIS Ch Emeraldcity Pop the Cork (Mansfield/Loft) RUBIS  
2006 Mr W Goldsworthy (NSW) Ch Craigend Black Bear (Saulbrey)   Ch Craigend Candlebark (Bartram) BIS Balbridie Royal Adelaide RUBIS (Candela)
2005 Mrs P Harding (NSW) Ch Craigend Westering Home (Bartram)   Ch Craigend Candlebark (Bartram) BIS Craigend Coffee N Cream (Saulbrey) RUBIS
2004 Mr R Ward (Vic) Koterana Kohutapu (Saulbrey)   Ch Craigend Candlebark (Bartram) BIS Ch Uniquecottage Dawn Lark (Imp UK) (Wangler) RUBIS
2003 Mrs E Wells Gr Ch Joymont Gettysburg (Griffin/Scotton) BIS Ch Cairnwarra Craganna (Black) RUBIS  
2002 Mrs A Gunn (SA) Ch Craigend Westering Home (Bartram) RUBIS Ch Craigend Candlebark (Bartram) BIS  
2001 Mr G Ness (Qld) Ch Craigend Westering Home (Bartram)   Ch Craigend Paradise Gold (Bartram) BIS Ch Bellagramp Easter Bonnet (Almaiyiri) RUBIS
2000 Dr P Tallentire (WA) Ch Uniquecottage Rifleman (Imp UK) (Bartram)   Ch Craigend Candlebark (Bartram) BIS Ch Craigend Royal Riposte (Bartram) RUBIS
1999 Mr J Lowbridge Ch Joysum Van Morrison (Scotton/Springer)   Craigend Paradise Gold (Bartram) BIS Ch Joymont Jelly Bean (Scotton) RUBIS
1998 Mr R Bartram (NSW) Ch & NZ Ch Koterana Matike (Saulbrey)   Ch Balbridie Jenever (Candela) BIS Biorsadh Wizadora (Imp UK) (Ward) RUBIS
1997  Mr K Hodge  Koteranan Oke (Saulbrey)  RUBIS  Craigend Piccaninny Dawn (Bartram)  BIS  
1997* Mrs P Connor (Vic) Joymont Maverick (Scotton) RUBIS Ch Craigend Royal Response (Bartram) BIS  
1996  Mr I Southwick  Ch Uniquecottage Bright Wing (Imp UK) (Bartram)  BIS  Ch Craigend Rolled Gold (Bartram)  RUBIS  
1996* Mrs E Benson (NSW) Glenboyd Crispin (Swain) RUBIS Ch Craigend Clonnakilty (Clark/Rowan) BIS  
1995  Mrs L Firth (UK)  Ch Joymont Hudson (Scotton)  RUBIS  Amberlock Unique Memory (Clark/Rowan)  BIS  
1995* Mr P Winfield (UK) Ch Joymont Hudson (Scotton) BIS Plymstock Little Kanga (Bellagramp) RUBIS  
1994  Mr J Ellem  Craigend Royal Scandal (Bartram)  RUBIS  Ch Craigend Rolled Gold (Bartram)  BIS  
1994* Mrs M Giles (NSW) Craigend Royal Scandal (Bartram)   Ch Craigend Clonnakilty (Clark/Rowan) BIS Craigend Holy Roller (Bartram) RUBIS
1993  Mr W Goldsworthy  Ch Craigend Strike a Light (Clark/Rowan)  BIS  Ch Craigend Rolled Gold (Bartram)    Ch Uniquecottage Grey Strike (Imp UK) (Bartram) RUBIS
1993* Mrs K Eldred (NSW) Ch Craigend Strike a Light (Clark/Rowan)   Craigend Lady Megan (Thomas) BIS Clearday Come Charity (Barker) RUBIS
1992  Mrs F Sefton  Ch Craigend Strike a Light (Clark/Rowan)  RUBIS  Ch Craigend Misty Melody (Bartram)  BIS  
1992* Mrs A Courtney (NSW) Ch Almaiyiri Special Guy (Almayiri) BIS CH Joymont Gold Ribbon (Scotton)   Almaiyire Talisman (Almaiyiri) RUBIS
1991  Mrs A Gunn (SA)  Ch Craigend Willochra (Bartram)  BIS  Rawhiti Miss Cinders (Hill)  RUBIS  
1991* Mr H Atkinson (UK) Ch Joymont Avon (Scotton) BIS Bellagramp Bru Janome   Ch Negura Mintmaster (Ness) RUBIS
1990  Mrs B Skilton  Ch Luton Lucky Strike (Bentley)  BIS  Ch Negura Nimble Netta (Groom)    Ch Joymont Avon (McCowage) RUBIS
1990* Mrs S Plumpton (Qld) Ch Joymont Avon (McCowage) BIS Negura Netta (Ness)   Ch Luton Longshot (Groom) RUBIS
1989  Mrs L Endean (Qld)  Ch Luton Longshot (Groom)  BIS  Ch Grinkle Gumnut (Watkins)    Kintallen Kilt (Smith) RUBIS
1988  Mrs B Hart (SA)  Ch Luton Longshot (Groom)  BIS  Ch Craigend Tender Tune (Bartram)  RUBIS  
1987  Mrs D Harrison  Ch Luton Longshot (Groom)  BIS  Craigend Royal Mist (Bartram)    Pinetop Rough Diamond (Imp UK) (Groom) RUBIS
1986  Miss M Watson (UK)  Ch Craigend Bedlam Boy (Bartram)  RUBIS  Glenboyd Gazelle (Botton)  BIS  
1985  Mrs J Parker Tucker (UK)  Ch Craidend Bedlam Boy (Bartram)  RUBIS  Craigend Classic Code) (Bartram/Guilfoyle)  BIS  
1984  Mr B Sullivan (Vic)  Rawhiti Swagman (Hill)  RUBIS  Blythe Prima Donna (Groom)  BIS  
1983 Mrs J Harding (UK) Ch Negura Crackerjack (Groom) BIS Ch Tiraluinn Merry maker (Boyd) RUBIS  
1982 Mrs F Hamilton (UK) Ch Negura Crackerjack (Groom) BIS Grinkle Pure Gold (Tallentire) RUBIS  
1981 Mrs J Shannon Ch Craiglyn Crofter (Imp UK) (Groom) BIS Luton Lochkandy (Groom)    Negura Crackerjack (Groom)RUBIS
1980 Mrs J Edworthy (ACT) Ch Craiglyn Crofter (Imp UK) (Groom) RUBIS Ch Craigend Royal Flush (Bartram) BIS  
1979 Miss P Russell (Vic) Viwi Geordie (Watkins) BIS Ch Lochawe Clover (Boyd) RUBIS  
1978 Mr R L Curtis (NSW) Ch Craiglyn Crofter (Imp UK) (Groom) BIS Luton Lady Jane (Groom) RUBIS   
1977 Mrs J Parker Tucker (UK) Ch Craiglyn Crofter (Imp UK) (Groom) BIS Pinetop Gold of Craiglyn (Imp UK) (Groom)    Viwa Ghillie (Robinson) RUBIS
1976 Mr W R Polley (NSW)  Ch Craiglyn Crofter (Imp UK) (Groom) BIS Parradas Tailee (Davis)    Ch Luton Lionet (Groom)RUBIS
1975 Mr K Brown (NSW) Ch Luton Lionet (Groom) (disqualified too old for Junior)   Rawhiti Maggie (Robinson) RUBIS Viwa Geordie (Watkins) BIS
1974 Mr G Holloway (NSW) Luton Lackaday (Groom) BIS Silkshadow of Kenstaff (imp UK) (Jones)   Ch Mountcarmel Dandy Boy (Norris) RUBIS
1973 Mrs J Edworthy (NSW) Ch Crathie Scott (Murray) BIS Rawhiti Silver (Coles) RUBIS  
1972 Mr H West (NSW) Ch Cloverpark Corncobson (Imp UK) (Coles/Hill) RUBIS Rawhiti Silver (Coles) BIS  
1971 Mr T Neale (NSW) Ch Kirriemuir Red Laird (Russell/Gurner)   Kirriemuir Lucky Star (Russell/Gurner) BIS Penfillan Scotia (Norris) RUBIS
1970 Mr J Fisher (NSW) Crathie Scott (Murray) BIS Yelnif Coppelia (Newcomb)   Cloverpark Corcobson (Imp UK) (Coles/Hill) RUBIS
1969 Mr W Fitzgerald (NSW) Ch Crathie Dheirg Choin (Lowe) BIS Crathie Julietta (Murray) RUBIS  
1968 Mr W R Polley (NSW)  Crathie MacDougall (Paton) BIS Crathie Moire (Murray)   Ch Crathie Highland Lad (Murray) RUBIS
1967 Mr F Luland (NSW) Ch Crathie Highland Lad (Murray) BIS Ch Crathie Ealasaid (Murray) RUBIS  
1966 Mrs D Scott (NSW) Castle Mey Brigadoon (Landon)   Romsey Pirate's Treasure (Lowe) BIS Badenoch Bonnie (Prince)
1965 Mr R Burnell (NSW) Crathie Highland Lad (Murray) BIS Badenoch Kylie (Prince) RUBIS  
1964 Mr H Norman (NSW) Ch Kencrest Capt. McLean (Kennedy) RUBIS Badenoch Kylie (Prince) BIS  

 * Denotes Autumn Championship Show


Contact Details

Secretary:
Mr Robert Bartram
59 Tempe Cres
Googong, Queanbeyan 2620 NSW